💢نفخ بیماری ست که در آن معده ، به علت تجمع گاز در روده کوچک، احساس پر شدن و تنگی میکند و می تواند باعث تورم در ناحیه معده شود. در بسیاری از موارد، نفخ با علائم دیگری مانند گرفتگی معده، آروغ زدن، درد، اسهال، تنگی نفس و کمر درد همراه است.
 عوامل متعددی می تواند باعث نفخ شود.
دلیل اصلی آن تولید گاز روده است.
علل دیگر عبارتند از #یبوست، زخم های گوارشی، بی اشتهایی، اضطراب، سیگار کشیدن، احتباس آب، هوای به دام افتاده، پرخوری، سوء هاضمه، سندرم پیش از قاعدگی (PMS)، یائسگی، و سندرم روده تحریک پذیر (IBS).

 ✅راهکارها:

یک راه خوب برای از بین بردن نفخ ،دفع گاز و #اجابت_مزاج  میباشد. اما اگر شما قادر به خلاص شدن از شر نفخ نیستید، میتوانید برخی داروهای خانگی ساده را امتحان کنید.

✴️در اینجا 7 روش ساده برای خلاص شدن از نفخ بیان می شود:

 رازیانه

 رازیانه به علت خواص ضد نفخ، مدر، خواص ضد میکروبی ، کاهش درد خود برای مشکلات گوارشی مانند نفخ بسیار موثر است. دانه رازیانه به تسکین نفخ با شل کردن اسپاسم های عضلانی در دستگاه گوارش کمک میکند.

 •بعد از خوردن یک وعده ی غذایی سنگین ،مقداری رازیانه بجوید.

 • یک قاشق چای خوری دانه رازیانه را به 1 فنجان آب داغ اضافه کنید. درب آن را ببندید و به مدت 5 تا 10 دقیقه صبر کنید. سپس آنها را بفشارید. این چای را دو یا سه بار در روز استفاده کنید.

 آویشن

 آویشن حاوی روغن منتول است که دارای خواص ضد اسپاسم در عضله صاف دستگاه گوارش است. این ماده به از بین بردن اسپاسم در دستگاه گوارش، مجرای صفراوی و کیسه صفرا کمک میکند. همچنین نفخ را کاهش میدهد و کمک می کند تا حرکت غذا از طریق معده با سرعت بیشتری انجام گیرد.
یکی از بهترین گیاهانی است که پرز معده را احیا می کند.

 • می توانید برای تسکین نفخ ، مقداری آویشن تازه را بجوید.

 • گزینه دیگر قرار دادن آویشن خشک در آب داغ به مدت 10 دقیقه و نوشیدن 2-3 وعده از این دمنوش در روز است.
البته مخلوط نمک دریا و آویشن هم در این مورد بسیار مؤثر است.

 زنجفیل
 زنجبیل گیاه شناخته شده ایست که می تواند برای کاهش گاز و نفخ مورد استفاده قرار گیرد. این ماده شامل مواد تشکیل دهنده متعدد فعالی از جمله gingerols و shogaols است که به کاهش التهاب در روده ها و شل شدن عضلات روده کمک میکند.

 لیمو برش نازک از زنجفیل را در یک فنجان آب جوش بریزید. درب آن را ببندید و به مدت 10 دقیقه صبر کنید.
سپس کمی عسل به آن اضافه کنید و آنرا سه بار در روز بنوشید.

 زنجفیل تازه
• روش دیگر خوردن یک قاشق چای خوری زنجفیل تازه رنده شده قبل از غذا میباشد. شما همچنین می توانید ریشه زنجبیل را رنده کنید و آنرا در مواد غذایی خود بریزید.

 • بزرگسالان می توانند 0.25تا 1 گرم از پودر ریشه زنجفیل را در روز استفاده کنند.

 بابونه
دمنوش بابونه یکی دیگر از گزینه های موثر برای رهایی از نفخ است.
این دمنوش گیاهی دارای خواص ضد التهابی و ضد اسپاسم است که می تواند به تسکین معده و سوزش سر دل کمک کند.

 • یمقداری بابونه را در یک فنجان آب جوش قرار دهید. درب آن را ببندید و به مدت 10 دقیقه صبر کنید.

• سپس آنها را بیرون آورده و بفشارید. در صورت تمایل میتوانید مقداری عسل به آن بیفزایید.

• دمنوش را به آرامی بنوشید. این دمنوش را دو یا سه بار در روز بین وعده های غذایی میل کنید.


 زیره سیاه

 زیره سیاه دارای اثرات ضد اسپاسم و همچنین خواص ضد میکروبی و ضد نفخ میباشد. دو ماده شیمیایی موجود در دانه زیره سیاه، carvol و carvene به تسکین بافت عضله صاف دستگاه گوارش و تقویت دفع گاز و رهایی فوری از نفخ معده کمک میکند.

 • اگر شما از نفخ مکرر رنج می برید، جویدن کمی زیره چندین بار در طول روز بسیار کمک کننده خواهد بود.

 • اگر طعم و مزه زیره خام بیش از حد قوی است، سعی کنید مقداری شیرین کننده به آن بیفزایید.


 کدو تنبل

 خوردن کدو تنبل یک راه عالی برای جلوگیری از نفخ ناخواسته است. کدو تنبل حاوی مقادیر مطلوبی از ویتامین A، پتاسیم و فیبر است که به هضم غذا کمک میکند. اضافه کردن یک فنجان کدو به وعده های غذایی می تواند به ایجاد یک جریان گوارش هموار و کاهش گاز بسیار کمک کند. می توانید آنرا با بخار بپزید، سرخ کنید و یا آنرا به عنوان یک چاشنی به همه ی غذاها بیفزایید.

 زنیان
 زنیان دارای خواص ضد اسپاسم است که می تواند به ریلکسیشن دستگاه گوارش کمک کند. همچنین دارای خواص ضد نفخ برای کمک به رفع تجمع گاز در دستگاه گوارش و کاهش نفخ است. بهترین راه برای رسیدن به اثرات مفید این گیاه ، نوشیدن دمنوش آن است.  💠کانال طبّ الثّقلین
💠https://telegram.me/Saqlein_Teb